Dr. Scott Johnson megcáfol pár esszenciális olaj tévhitet

'Nemrég egy több mint egymillió követővel rendelkező influenszer hamis információkat osztott meg az illóolajokról, ami aggodalmat keltett a közösségemben. Ennek tisztázására készítettem egy videót, amelyben több tévhitet is helyreigazítok. Egy baráti emlékeztető: ha hiteles, tudományos alapokon nyugvó információkat szeretnél az illóolajokról, akkor olyan szakembereket keress, akik több ezer órát töltöttek kutatással és klinikai alkalmazással. Válaszd meg bölcsen, kitől tájékozódsz.
Sziasztok, Dr. Scott Johnson vagyok, és sajnos ismét eljött az ideje, hogy helyreigazítsunk egy újabb influenszert, aki jelentős követőtáborral rendelkezik, mégis pontatlan információkat osztott meg az illóolajokról. Szeretem megadni az embereknek az esélyt, és hiszem, hogy jó szándékkal osztják meg az ilyen tartalmakat, és hogy a saját tudásukhoz mérten próbálják a lehető legjobban továbbadni az információkat az illóolajokról, azonban az illóolajok rendkívül összetett és egyedi természetes megoldások, amelyeket nem lehet felszínes kutatással igazán megérteni. Klinikai mester-aromaterapeuta és természetgyógyász doktori képesítéssel rendelkezem, de ennél is fontosabb, hogy több mint 2,000 órát töltöttem az illóolajok tanulmányozásával, és karrierem jelentős részét ezek kutatásának szenteltem. Több mint 100 PubMed-es értesítésem van beállítva, amelyek folyamatosan küldik nekem az illóolajokkal kapcsolatos legfrissebb kutatásokat. Több könyvet is írtam az illóolajokról, köztük a Medicinal Essential Oils című kötetet, ami a legátfogóbb és legmegbízhatóbb forrás a témában – több mint 1,100 oldal hosszú, és több mint 10,000 hivatkozáson alapul. Mélyen belemegyek az illóolajok működésének mechanizmusaiba, a sejtszintű és molekuláris célpontjaikba, valamint azokba a biológiai útvonalakba, amelyek révén gyógyhatásukat kifejtik – de itt nem állok meg. Alaposan vizsgálom a kémiai összetevőiket is, és értékelem a biztonságosságukat. Ezzel az alapozással nézzük meg részletesen az adott influencer videóját, és tegyük helyre a dolgokat a tudomány jelenlegi állása alapján.
„Ne kend ezt a bőrödre. Olyan, mintha egy vegyipari laborba mártanád magad. Azt hiszed, erdei frissességet szívsz be, de valójában vegyi hadviselést lélegzel be a tüdődbe.”
Az első állításuk az, hogy illóolaj használatakor vegyi hadviselésnek teszed ki a tüdődet. Ez számomra túlzó, szenzációhajhász kijelentés, aminek célja az ijesztgetés és a figyelemfelkeltés. Valójában, ha ezt a logikát követnénk, akkor már egy egyszerű erdei séta is vegyi támadás lenne a tüdő ellen. A fák és növények természetesen bocsátanak ki fitoncidokat – más néven terpéneknek hívjuk őket az illóolajos világban –, amelyek számos egészségügyi előnyt biztosítanak. Ha jobban meg akarod érteni ezt, nézd meg a japán kormány és más kutatók által végzett átfogó kutatásokat az ún. „erdőfürdőzés” (shinrin-yoku) jótékony hatásairól. Ez a gyakorlat ezeknek a növényi eredetű terpéneknek a belélegzésén alapul. Kutatások szerint az erdőfürdőzés csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot, fokozza a kognitív képességeket, erősíti az immunrendszert, csökkenti a vérnyomást és a pulzust, javítja az alvást és mérsékli a gyulladást. Ha ez a „vegyi hadviselés”, amiről beszélnek, akkor ez egy olyan csata, amit a tested örömmel vállal.
„A legtöbb illóolaj túlzottan feldolgozott ‘élelmiszer’ a bőrünknek. Erősen feldolgozzák őket hexánnal és más durva vegyszerekkel.”
A második állítás, miszerint az illóolajokat hexánnal és más durva vegyszerekkel dolgozzák fel, egyértelműen azt mutatja, hogy az illető valójában nem érti, mi is az az illóolaj. Az illóolajokat gőzdesztillációval, vízgőz-desztillációval vagy hidegen sajtolással nyerik ki a növényekből. Szóval hacsak nem tekintik a vizet és a gőzt “durva vegyszernek”, ez az állítás egyszerűen nem igaz. Sőt, ha egy aromás kivonatot valóban hexánnal vagy más vegyszerekkel állítanak elő, akkor az nem illóolaj, hanem ún. „absolute” (absolue) – ez egy teljesen más kategória.
„Amit levendula illóolajnak hittél, az valószínűleg nem is levendula, hanem valami vegyi keverék.”
Ez az állítás – miszerint a levendulaolaj gyakran nem is valódi levendula – többnyire igaz. Viszont túlságosan általánosítanak, mintha ez minden illóolajra vagy minden levendulaolajra igaz lenne. Hadd magyarázzam el. Mivel rendszeresen kapcsolatban vagyok a legjobb kémikusokkal és laboratóriumokkal, tudom, hogy a piacon lévő illóolajok körülbelül 80%-a hamisított vagy gyenge minőségű. A Industrial Crops and Products (2024. december) és a Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis (2022. május) című folyóiratokban megjelent legújabb tanulmányok szerint a kereskedelmi forgalomban kapható levendulaolajok 49–90%-a hamisított. Ezt te is tudnád, ha követnéd a közösségi oldalaimat, mert ezekről a kutatásokról rögtön a megjelenésük után beszámoltam. A nagyobb profit érdekében egyes gyártók vagy forgalmazók olcsóbb lavandin olajjal hígítják a levendulaolajat, vagy szintetikus vegyületeket adnak hozzá – így a végén nem valódi levendulaolajat kapsz. Ha így pontosították volna az állításukat, akkor igaz lenne.Tehát nem minden illóolaj egyforma, és fontos, hogy megbízható forrásból vásárolj.
„Az illóolajok tönkretehetik a májad, szétégethetik az agyad, és szennyezhetik a levegőt.”
Itt újabb túlzó, szenzációhajhász kijelentések hangzanak el a máj, az agy és a levegő „károsításáról”. Számos kutatás épp az ellenkezőjét mutatja: az illóolajok javítják a kognitív funkciókat, csökkentik az idegrendszeri gyulladást, és védik az idegsejteket a károsodástól. Ugyanez igaz a klinikai vizsgálatokban végzett májfunkciós tesztekre is. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a májenzimek javulnak – vagyis épp az ellenkezője történik annak, amit az állítás sugall. Sok illóolaj erősíti a máj antioxidáns védelmét, növelve a szervezet saját antioxidáns termelését, például a szuperoxid-diszmutáz, kataláz és glutation szintjét. Természetesen számít az adag és az alkalmazás módja – de ezek az állítások olyan kutatásokra hivatkoznak, ahol extrém dózisokat használtak, nem pedig ésszerű felhasználást.
"Hogyan is van ez? Itt van a három dolog, ami a legjobban aggaszt. Először is: a fenolok. Ezek az anyagok komoly bőrirritációt okozhatnak, kiütéseket, dudorokat, hólyagokat, és napfény hatására akár súlyos égési sérüléseket is."
Most kezdenek el konkrét vegyületekről beszélni, és az első, amit kiemelnek, a fenolok. Azt állítják, hogy a fenolok irritálhatják a bőrt, kiütéseket, hólyagokat okozhatnak, sőt UV-fény hatására égési sérüléseket is. Ez nagyjából igaz, egy kivétellel: a napfény okozta égési sérülések nem a fenolokra, hanem más vegyületekre – úgynevezett furanokumarinokra jellemzőek. A furanokumarinok olyan növényi vegyületek, amelyek megtalálhatók bizonyos illóolajokban – főleg citrusfélékben –, és fokozzák a bőr UV-érzékenységét, ha bőrre kenve a bőr napfénynek van kitéve. Bár a furanokumarinok szerkezetileg tartalmazhatnak fenolos elemeket, nem tekinthetők fenolnak. Ami igaz, hogy a fenolok önmagukban is irritálhatják a bőrt, ezért a biztonságos illóolaj-használat egyik alapelve a megfelelő hígítás. Ez jelentősen csökkenti az irritáció kockázatát.
„És tönkreteszik a bélmikrobiótát. Nem túlzok, amikor azt mondom, olyan, mintha gránátot dobnánk a test irányító központjába. Ráadásul nagy dózisban májkárosító is lehet.”
A következő állítás a bélmikrobióta károsítása – azaz idézve: „gránát a tested irányító rendszerébe”. Ezzel kapcsolatban részletesen írtam a Medicinal Essential Oils című könyvem második kiadásában, a bizonyítékok alapján, nem feltételezésekre hagyatkozva. A meglévő kutatások túlnyomó része szerint az illóolajok szelektívek: vagyis nagyobb valószínűséggel ártanak a kórokozó baktériumoknak, mint a hasznos vagy közömbös bélbaktériumoknak. Ez még igaz olyan fenolos illóolajokra is, mint például az oregánó és a kakukkfű, amelyek fő összetevői a karvakrol és a timol. A klinikai kutatások alátámasztják azt a megfigyelést, hogy ezek az illóolajok prebiotikus hatással rendelkeznek – azaz olyan környezetet teremtenek, amely elősegíti a bélflóra egészséges egyensúlyát. Ez nem ugyanaz, mint a klasszikus prebiotikum (amit a baktériumok fermentálnak), hanem inkább a kedvező baktériumok számára ideális állapot kialakítása. Az egyetlen helytálló állítás az volt a végén, hogy a fenolok nagyon nagy dózisban valóban májkárosítók lehetnek. Ez tény.
„A második dolog, ami igazán aggaszt, azok a ketonok, például a kámfor. Ezt nem szabad összekeverni azokkal a jótékony ketonokkal, amiket a máj állít elő ketogén diéta során. Ezek az anyagok neurotoxikusak – hatással lehetnek az agyra és a gerincvelőre –, szédülést, görcsöket és általános toxicitást okozhatnak főleg gyerekeknél. Ez ijesztő.”
Itt most a ketonokat említik, különösen a kámfort. Az állítás, miszerint ezek neurotoxikusak lehetnek, részben helytálló. Viszont nem lehet minden ketont egy kalap alá venni, ez túlzott általánosítás. Általánosságban egyetértek azzal, hogy bizonyos érzékeny csoportoknál – például görcsökre hajlamos embereknél vagy három év alatti gyermekeknél – valóban elővigyázatosságra van szükség. A tudományos irodalomban dokumentált esetek is vannak, amelyek azt mutatják, hogy bizonyos olajok, például a kámfor-tartalmúak, problémát okozhatnak ezeknél a populációknál, ha az expozíció túl nagy vagy túl hosszú ideig tart. Ez nem csak a ketonokra igaz, hanem más specifikus összetevőkre is.
"A harmadik, ami aggaszt, azok a terpének – ezek nagyon illékony szerves vegyületek (ún. VOC-k). Ha a levegőben lévő anyagokkal reagálnak, formaldehid is keletkezhet belőlük, ami köztudottan rákkeltő. Ez azt jelenti, hogy egy teljesen „természetes” illóolaj-diffúzor valójában akár mérgező gázokkal is telepumpálhatja a lakásunk levegőjét."
Ez a megállapítás félig igaz: valóban léteznek olyan kémiai reakciók, ahol a terpének – például limonén vagy pinén – ózonnal reagálva formaldehidet képezhetnek. Erről már 2016-ban írtam egy blogcikket a weboldalamon (www.authorscott.com), címe: Diffusing Essential Oils – Harmful or Beneficial to Human Health? A terpének képesek ózonnal reakcióba lépni, és ez a folyamat formaldehidhez hasonló karbonilvegyületek kialakulásához vezethet. Ez kémiailag igaz, viszont az, hogy ez mekkora veszélyt jelent, a keletkező anyagok mennyiségétől függ. Fontos megérteni, hogy a keletkező formaldehid koncentrációja dönti el, jelent-e egészségügyi kockázatot. A rendelkezésre álló kutatások szerint a terpének oxidációja normál használat mellett nem eredményez olyan szintű vegyületképződést, ami veszélyesnek számítana. A lényeg: ha ésszerűen használjuk az illóolajokat – különösen diffúzorban –, az ebből keletkező oxidációs melléktermékek nem érik el az egészségre káros szintet. Ráadásul az illóolajok párologtatásának jótékony hatásai messze meghaladják annak a minimális kockázatát, hogy ilyen oxidációs melléktermékek keletkezzenek.
"Figyeljétek, ne dőljetek be a jól hangzó marketingnek, ahol a „természetes”, „növényi”, „jótékony a bőrre” szavakkal próbálnak meggyőzni. Az illóolajok alig jobbak, mint a hagyományos, mérgező parfümök – ez is csak zöldre mosott reklámfogás. Valójában mindkettő tele van káros feldolgozott összetevőkkel. Ha már figyelitek az összetevőket, hogy elkerüljétek a mesterséges illatanyagokat, ugyanígy érdemes lenne az illóolajokat is kerülni. Ne feledjétek: a bőrötök a legnagyobb szervetek – ne becsüljétek alá, mennyi mindent felszív."
Ebben a szakaszban elhangzik a „zöldre mosás” (greenwashing) kifejezés, ami valóban létezik – főleg, ha hamisított, szintetikusan kevert olajokról van szó. Viszont a valódi, tiszta, természetes illóolajokat nem lehet egy kalap alá venni a mesterséges parfümökkel. Ezek növényi forrásból, ellenőrzött körülmények között nyert kivonatok, és több ezer tudományos tanulmány igazolja a jótékony hatásaikat – ezeket részletesen összefoglaltam a Medicinal Essential Oils című könyvemben.
"Szomorú vagyok, hogy milyen sok termék tartalmaz mesterséges illatanyagokat és illóolajokat, és hogy mennyien nem is tudnak erről. Ez volt az egyik fő oka annak, hogy létrehoztam a Yarrow Skin márkát – egy egészséges, tápláló alternatívát, ami tényleg működik."
És itt el is dől a történet hitelessége. Az illető saját terméket árul, ami versenytársa az illóolajokat használó készítményeknek. Ez egyértelmű anyagi érdekeltség, tehát az állításai nem elfogulatlan szakmai vélemények, hanem marketing. Az ilyen taktika – vagyis félelemkeltés a versenytárs termékekkel kapcsolatban – klasszikus trükk a piacon, és nem a tényszerű tájékoztatást szolgálja.
Összegzésként: kövessetek olyan embereket, akik életüket szentelték az illóolajok kutatásának – beleértve a biztonságosságukat, az összetételük komplexitását és hatékonyságukat. Ha valaki nem szánt elég időt arra, hogy ezeket alaposan megértse és a kutatásokat tanulmányozza, könnyen téves következtetésekre juthat. Szóval: használjátok tovább az illóolajokat. Ne hagyjátok, hogy jó szándékú, de tájékozatlan influenszerek elvegyék a kedveteket tőlük. Addig is, kívánok nektek egészséget és boldogságot.'
Dr. Scott Johnson
Kérdésed van? Hívj! 70 433 6080
Termékbeszerzéshez (nagyker áron) keress meg: írj emailt, vagy messenger üzenetet!
Barátsággal:

Szabolcs
email: szabolcs.komaromi at gmail.com
Kérdésed van? Hívj! 70 433 6080
> > > Tartalomjegyzék a többi termékhez ezen az oldalon.
Hivatalos árlista itt nyílik külön ablakban.
Kövesd az Olajkertet Facebook-on, vagy iratkozz fel a blog email értesítőjére az oldal tetején, ha érdekel hasonló tartalom!