Beszélgetés Emily Wright doTERRA társalapítóval az illóolajok tisztaságáról

Ma egy kivételes vendéget köszönthetünk nagy megtiszteltetéssel – Emily Wright-ot, a doTERRA egyik alapítóját, aki a világ egyik vezető szakértője az illóolajok és a táplálkozás területén. Emily szenvedélye a természetes egészség iránt emberek millióit inspirálta, és vezetői szerepe nagyban hozzájárult a természetes egészségmozgalom globális alakulásához.
A beszélgetés házigazdái Rebecca Hintze, a mentális egészség világszínvonalú szakértője, és Laura Jacobs, elismert egészségügyi és táplálkozási tanácsadó. Együtt ülnek le Emilyvel, hogy inspiráló beszélgetést folytassanak az illóolajok erejéről, a helyes táplálkozás fontosságáról, valamint arról, hogyan alakíthatják át egészségünket az egyszerű, mindennapi döntéseink.
Szakértelmén túl Emily motivátor, vízionárius, és valódi szószólója annak, hogy az emberek kezükbe vegyék saját egészségük irányítását.
Rebecca: Sziasztok, szeretettel üdvözlünk benneteket az „Éld meg az Egészséget” podcastban! Én Rebecca Hintze vagyok, és itt ül velem társműsorvezetőm, Laura Jacobs. Nagyon izgatott vagyok a mai vendégünk miatt – ő az egyik legkedvesebb ember számomra, akire mindig is felnéztem, és akire példaképként tekintek. A mai adásban velünk lesz Emily Wright, aki mindkettőnk számára nagyon kedves barát. Laura, te már régóta ismered Emilyt, úgyhogy át is adom neked a szót, hogy méltóképp bemutathasd őt. Annyit még elmondanék, hogy Emily immár 16 éve a barátom, és olyan sokféleképpen változtatta meg az életemet, hogy azt szavakkal ki sem tudom fejezni.
Laura: Nagyon köszönöm, hogy lehetőséget kaptam Emily bemutatására – valóban, a barátságunk hosszú évekre nyúlik vissza, és nagyon mély. Ő egy olyan nő, akit a doTERRA világában tulajdonképpen be sem kell mutatni. Mindenki ismeri a nevet, az embert, a legendát – Emily Wright-ot. Ugyanakkor hajlamosak vagyunk idealizálni azokat, akikre felnézünk, és ezáltal egy kicsit „emberteleníteni” őket. Én viszont szeretném hangsúlyozni: Emily hús-vér ember. Valódi, igazi ember. Ez az, amit annyira szeretek benne – őszinte, hiteles, és soha nem kér bocsánatot azért, aki ő valójában. Kitartóan hű marad önmagához és ahhoz a küldetéshez, amit ezen a világon vállalt. Ő anya, nagymama – vagyis éppúgy, mint sokunk, ő is valódi életet él, és próbálja egyensúlyba hozni a dolgokat. Tényleg, teljesen hétköznapi, igazi élete van. Bejárta a világot, miközben a doTERRA jó hírét vitte, és részt vett az alapanyagok beszerzésében is. Nagyon fiatalon kezdett vezetőként, egy korábbi cégnél, komoly és meghatározó pozíciókban. Ott tanulta meg igazán a szakma fortélyait – mondhatjuk, ott „harapott bele” először az illóolajipar világába. És kétségtelenül jobb emberré vált az ott szerzett tapasztalatok révén – mert a kontraszt, a nehézség mindig a legjobb tanító. És ez el is vezet minket mai témánkhoz, Emily – amikor arról beszélünk, hogy mi is pontosan a doTERRA, és miben különbözik mindattól, ami jelenleg az illóolajpiacon létezik? Üdvözlünk – óriási öröm számunkra, hogy ma itt vagy velünk!
Emily: Ó, ez számomra hatalmas megtiszteltetés! Bármelyik nap, amit Beckyvel és Laura Jacobsszal tölthetek, egy igazán jó nap. Úgy érzem, nagyon hosszú közös múlt van mögöttünk, és olyan mély lelki kapcsolódás, hogy gyakorlatilag bármiről képesek vagyunk órákon át beszélgetni. És igen, a barátságunk tényleg nagyon mély. Ezért is nagy megtiszteltetés, hogy ma itt lehetek veletek. Köszönöm, köszönöm, köszönöm!
Rebecca: Tudod, Emily, már korábban is mondtam neked, hogy ennek a podcastnak akár az is lehetne a címe: „A Leleplező Podcast”. És ezt azért mondom, mert az elmúlt 16 évben, amióta a doTERRA-val dolgozom, nagyon sok minden derült ki számomra az illóolaj-iparról, amit egyszerűen muszáj lenne leleplezni. Rengeteg a hamisítás, a szennyezés, a manipuláció ezen a területen. És a bennem élő műsorvezető mindig is szerette volna elmondani ezt a történetet – sőt, meg is teszem, minden alkalommal, amikor csak lehetőségem van rá. Ez egy korrupt rendszer – és te ezt pontosan tudod. Át is élted. És valójában ez indított el téged azon az úton, ami végül a doTERRA megalapításához vezetett. Úgyhogy nagyon szeretném, ha bele is csapnánk, és erről beszélnénk. Mesélnél nekünk arról, mi is zajlik valójában az illóolajok beszerzésének világában?
Emily: Teljes mértékben! Ez egy olyan téma, ami rendkívül közel áll a szívemhez. És hány óránk is van ebben a podcastban, hogy erről beszélgessünk? Közel 30 évvel ezelőtt kezdtem az illóolajok világában – hihetetlen, ugye? Nagyon fiatal anyuka voltam – egy egyéves és egy négyéves kisgyermekem volt, amikor először találkoztam velük. Fogalmam sem volt, mik azok az illóolajok. De olyan csodálatos élményeim voltak velük a gyermekeimnél, hogy muszáj volt mélyebben beleásnom magam. És amit közel 30 év alatt megtanultam – anyaként, nagymamaként, és valakiként, aki világszerte emberekkel osztotta meg az illóolajokat –, az az, hogy: a minőség számít. A tisztaság számít. A hatóerő számít. Úgy gondolom, manapság sokan hallottak már az illóolajokról, mert szinte mindenben benne vannak, nem igaz? Ránézünk a samponokra, kozmetikumokra, tisztítószerekre, és mindenre rá van írva: „levendulával”, „rozmaringgal”, „borsmentával”. Az emberek pedig hajlamosak ezt úgy értelmezni, hogy „ó, hát ezek biztosan mind ugyanolyanok”. Ha rá van írva, hogy borsmenta vagy levendula, akkor biztosan természetes és jó. Ez engem mélyen aggaszt – főként azok után, amit megtudtam az illóolaj-iparról. A hamisítás, a szennyezés, a manipuláció elképesztő méreteket ölt – mindezt a kapzsiság miatt. Mindent a pénz, a profit irányít. Gondolj bele: ha azon a samponon vagy tisztítószeren az áll, hogy „borsmenta”, de az valójában nem valódi borsmenta, akkor az csupán vegyszerek keveréke. Ezáltal megzavarod a hormonrendszered működését. Kárt okozol a szervezetednek – hiszen az nem tudja, mi ez a mesterséges vegyület. Ilyenkor beindul egy védekezési folyamat: a szervezet próbálja megóvni magát ettől a mérgező anyagtól, amit bejuttattál. Ezzel szemben, ha valódi borsmentáról vagy levenduláról van szó, a tested így reagál: „Á, ismerlek!” „Együtt fejlődtünk ezen a Földön. Tudom, hogyan bánjak veled.” Van egy ősi intelligencia abban, amikor a növényvilágból származó, érintetlen, tiszta kivonatot használunk. A növényvilág minden ajándéka – az esszencia, az illóolaj – a testünk számára ismerős. Tudja, hogyan dolgozza fel. Ez értünk lett „megtervezve” – és pontosan erre az időre. Ezért is kulcsfontosságú, hogy tisztán tartsuk. De legalább ennyire fontos az is, hogy honnan származik az a növény – milyen talajban nőtt, milyen klímán... Valóban olyan növényt termesztünk, aminek a kémiai összetétele a lehető legtöbb jótékony hatást fejti ki a szervezetünkre? Hogy amikor azt a borsmentát használjuk, pontosan azt a hatást nyújtsa, amit elvárunk tőle – és jót tegyen a testünknek. Ezért van az, hogy ez a téma ennyire szívügyem. És éppen ezért született meg a doTERRA 16 évvel ezelőtt.
Laura: Wow. Ez annyira tartalmas, annyira mély volt. Köszönöm neked. Annyi minden eszembe jutott abból, amit most elmondtál. Elhintettél néhány olyan gondolatmagot, amik mentén nagyon mélyre is eláshatnánk magunkat. Már önmagában az az elképzelés is lenyűgöző, hogy az ember és a növényvilág együtt fejlődött az idők során. Ismerek néhány történetet is, amiket a doTERRA tudományos csapatán keresztül ismertem meg, és igazán megszerettem. Ezek mind arra utalnak, hogy itt valami nálunknál nagyobb erő működik. Ha csak azt nézzük, mennyire tökéletesen illeszkedik az illóolajok kémiája a mai ember szükségleteihez. Ez önmagában is egy hihetetlen történet, amit érdemes elmesélni. És az is döbbenetes, ahogy a testünk képes felismerni: „Téged ismerlek.” Imádtam, ahogy ezt megfogalmaztad: „Felismerlek téged.” Egy mesterséges vegyületre viszont a test így reagál: „Őőő... te meg ki vagy? És mit is kéne kezdenem veled?” Ugye? Ezek igazán mély, gondolatébresztő felismerések.
Emily: Igen, pontosan. Ha belegondolunk abba, hogy hol nőnek ezek a növények... Vegyük például a tömjént. A tömjén ugyanis a Föld legzordabb éghajlatain nő. És már évezredekkel ezelőtt is próbálták máshova áttelepíteni – gondoljunk csak Sába királynőjére. Ő például megpróbálta Egyiptomban meghonosítani, de nem működött. És ha belegondolunk, az a bizonyos ellenállóképesség éppen abból a kemény klímából ered, ahol ezek a növények eredetileg élnek. Így aztán, amikor a sejtjeink azt mondják: „Gyere csak, én pontosan tudom, mit kezdjek veled”…akkor valami egészen különleges történik – ez gyönyörű. És ezt tényleg érezzük is – amikor megillatozunk egy tiszta olajat, vagy felvisszük a bőrünkre… Érzünk egy elmozdulást, egy változást. És ez óriási erővel bír. Ezért nemcsak a minőség és a tisztaság biztosítása a fontos, hanem a hatékonyság is, ami az olaj erejével van összefüggésben és ez pedig attól függ, hogy pontosan hol nőtt a növény – ezért is annyira lényeges ez. Ez pedig azt jelenti: vissza kell menni a forráshoz. Tudnod kell pontosan, honnan származik az adott olaj, hogy biztos lehess abban, hogy a minőség végig megmarad, a teljes folyamat során.
Rebecca: Tudod, Emily, évekkel ezelőtt hallottalak egy másik interjúban, amit Laura készített veled, ahol arról meséltél, hogy ellátogattál egy laboratóriumba Franciaországban. Nem tudom, emlékszel-e erre, ahol rádöbbentél, hogy mennyire elterjedt a hamisítás kultúrája és hogy az úgynevezett „levendula” nem is feltétlenül igazi levendulából származott. Nagyon örülnék, ha megosztanád ezt a tapasztalatodat, ha nem bánod és közben mesélhetnél arról is, hogy ma hogyan fest a helyzet ezen a téren mert tudom, hogy ez az interjú néhány évvel ezelőtt készült és maga az élmény is korábbi. De mi a helyzet ma? Még mindig jelen van ez a fajta korrupció?
Emily: Igen, ma már sokkal magasabb, kifinomultabb szinten zajlik ez – és éppen ez a rémisztő benne. Az első igazán meghatározó „aha” élményem, amikor ráeszméltem, milyen mélyen jelen van a hamisítás az illóolajok világában, 2001-ben történt. Ez volt az első külföldi utam. 25 éves koromig soha nem ültem repülőn – azóta viszont bőven bepótoltam. Európába utazni akkoriban hatalmas dolog volt számomra. Nagyon szerettem volna látni, honnan származik a levendula. Végigjártuk Provence-ot, és láttuk a gyönyörű levendulamezőket, majd bementem abba a laborba, ahol az akkori cégünk beszállítója dolgozott. És egyszerűen megkérdezték tőlem: „Emily, mondd meg, milyen illatprofilt és kémiai összetételt szeretnél a levendulához, mi előállítjuk neked.” Teljesen ledöbbentem. Mondtam is nekik: „Hogy értik ezt? Egyszerűen csak azt a levendulát szeretném, amit az imént láttunk a mezőn.” Erre csak mosolyogtak, és azt mondták: „Nem érted? Mi bármilyen levendulát elő tudunk állítani.” „Bármilyen árkategóriát, illatprofilt vagy kémiai összetételt elő tudunk állítani. És senki sem fogja észrevenni a különbséget.” Ez még 2001-ben történt. Akkoriban az egyetlen módszer az illóolajok elemzésére a gázkromatográfia volt. A tömegspektrometriát még nem használták, csak sima GC (gázkromatográfia) volt elérhető. Ez pedig csak az olajban található komponenseket mutatta meg, de sokszor még azt sem tudták, mit jelentenek a különböző csúcsértékek. Szóval inkább csak egy általános vizsgálatnak számított. Akkoriban nagyon könnyű volt manipulálni egy illóolajat, vagyis inkább egy vegyületkoktélt, amit úgy állítottak össze, hogy illóolajnak tűnjön és aztán „tiszta levendulaolajként” eladják. És ha most előreugrunk a jelenbe. Szerencsére ma már bejárhatom az egész világot, de van egy élmény Indiából, ami különösen mélyen megmaradt bennem. Egy háromszintes rozsdamentes acél lepárlót láttam, tetején egy kéménnyel. És megkérdeztem: „Segítsetek megérteni – miért van ezen a lepárlón egy négyemeletes kémény?” Azt felelték: „Ó, az azért van, hogy el tudjuk különíteni az egyes vegyületeket.” „De miért akarnák ezeket különválasztani?” – kérdeztem. És kiderült, hogy „koktélokat” állítanak össze. Például vegyük a ciprust – ez egy olcsóbb olaj, magas alfa-pinén tartalommal. És melyik olajat imádjuk, ami szintén magas alfa-pinén tartalmú? A tömjént, ugye? Csakhogy a tömjén nagyon drága. Így hát könnyen összeraknak egy „koktélt” még akkor is, ha természetes vegyületeket kevernek úgy össze, hogy tömjénnek tűnjön. És lehet, hogy azt mondod: „De hát ez is növényből van, természetes – akkor ez rendben van, nem?” Erre azt mondom: el kell gondolkodnod rajta – vajon a tested felismeri a különbséget? Korábban is említettük, hogy az emberek és a növények együtt fejlődtek ezen a bolygón és ahogy együtt nőttünk fel, közös ellenálló képességet is kialakítottunk. Van egyfajta intelligencia ezekben a növényekben, a kémiai felépítésük rendkívül specifikus. Ezért is lettek úgy megalkotva – nagyon is konkrét céllal. Szóval ha innen-onnan kiszedsz egy-egy összetevőt, és újra összeállítod, vajon meglesz-e az a szinergia, amit akkor tapasztalunk, amikor valóban tiszta olajat kenünk a bőrünkre, belélegezzük vagy elfogyasztjuk?
A válasz: nem. Ezt már tudjuk. Teszteltük, és tudjuk, hogy nem működik úgy. Ezért is fontos, hogy hűek maradjunk ahhoz, amire a növények természetes módon képesek – és tisztelettel viszonyuljunk ehhez a gondviseléshez, ehhez az együttműködéshez. Ma, amikor az illóolaj-iparban ilyen szinten jelen van a hamisítás, szennyezés és manipuláció, a doTERRA rendelkezik talán a világ legmodernebb, legfejlettebb analitikai laboratóriumával, ami illóolajokra specializálódott. Megvannak a legjobb tudósaink, a legjobb labortechnikusaink – mindezt azért hoztuk létre, hogy pontosan tudjuk, mi van minden egyes palackban. Ez kulcsfontosságú. Ez nem csak hasznos – ez elengedhetetlen.
Gondoljunk például Dr. Satyalra, aki a laboratóriumunkat vezeti. Több mint 100 tudományos cikket publikált már illóolajokról. És feltettem neki egyszer a kérdést:
Amióta a doTERRA létezik, azóta folyamatosan analizáljuk az olajokat különféle módszerekkel. Az egyik ilyen az ismert gázkromatográfia, ami kis csúcsokat mutat az eredményen – ezek jelzik, milyen összetevők találhatók az adott olajban.
Megkérdeztem: „Hány olyan csúcs volt eddig, amit más laboratóriumok korábban nem tudtak azonosítani?” És azt felelték: „Hú… még pontos számot sem tudunk mondani. Először azt mondták: több száz. Aztán kijavították magukat: nem, ezrek.” Több ezer olyan komponens, amit a világ más laborjai még nem tudtak beazonosítani. A doTERRA azonban képes volt ezek azonosítására. Meg tudták határozni a kémiai szerkezet alapján, mi ez az új összetevő, nevet adtak neki, majd besorolták a hivatalos IUPAC rendszerezésbe. Ez hatalmas dolog.
Például nézzük a vetivert – ez egy rendkívül komplex olaj. Több mint ezer különböző összetevőt tartalmaz. Tele van szeszkviterpénekkel és szeszkviterpenoidokkal, amelyek közül még rengeteget nem sikerült azonosítani. Egy átlagos laboros ránézhet az elemzésre, és azt mondhatja:
„Minden rendben van, megvannak az öt fő komponens, a megszokott arányban, ez rendben lévő vetiver.” A doTERRA tudósai viszont nem állnak meg itt. Ők azt kérdezik: „Várjunk csak. Ez az ismeretlen összetevő – mit keres itt? Hozzátartozik ez egyáltalán ehhez a növényhez?” És ez nagyon fontos kérdés.
Ráadásul néha az egyes összetevőknek más a kiralitása – vagyis ugyanaz a molekula lehet bal- vagy jobbra forgató (mint a két kezünk tükörképe). És ez is számít a hatásban. A kiralitás olyan, mint a bal és jobb kéz – molekuláris szinten ugyanúgy néznek ki, mégis tükörképei egymásnak. A szerkezetük azonos, de a térbeli elrendeződésük különböző – és ez nagyon is számít. Minden növénynek megvan a saját, egyedi „ujjlenyomata”, így például a levendulában található linalool (egy fontos illóolaj-összetevő) más arányban tartalmazza a bal és jobb oldali változatot, mint például a koriander. Ez az arány az, ami elárulja nekünk, hogy az adott összetevő tényleg abból a növényből származik-e. Ezért a doTERRA minden egyes tétel illóolajat kiralitási teszttel is ellenőriz már a vásárlás előtt. Így tudjuk biztosan, hogy minden egyes molekula valóban abból a növényből származik, amiből kell. Ma az illóolaj-ipar már olyan szinten manipulált és kifinomult, hogy ezt muszáj tudni – különben könnyen becsaphatják az embert.
Van még egy nagyon fontos terület, amiről beszélnünk kell: a növényvédő szerek, gyomirtók jelenléte. Sokáig azt hitték, hogy ezek nem juthatnak át a desztilláción, mert túl nagy a molekulaméretük – de mi ezt nem bízzuk a véletlenre. Mi teszteljük. Minden egyes alkalommal. Meg akarunk győződni róla, hogy semmiféle szennyeződés nincs jelen. Gondoljunk csak a glifozátra – ma már egyre többen tudják, milyen káros hatásai lehetnek. Te szeretnél glifozátot a levenduládban? Mert én biztosan nem. És ahhoz, hogy ezt tényleg ki lehessen mutatni, nagyon speciális, csúcskategóriás analitikai berendezések kellenek: például LCMS triple quad és GC triple quad gépek. Ezek önmagukban közel egymillió dollárba kerülnek – és akkor még nem beszéltünk arról, hogy ezek kezeléséhez képzett tudósokra van szükség, akik pontosan tudják, mit keresnek. A doTERRA rendelkezik mindezzel. Más cégek az illóolaj-piacon egyszerűen nem tesztelnek ilyen szinten – nincs hozzá felszerelésük, és gyakran nincs is tudásuk hozzá. Mi viszont tudni akarjuk, mit adunk az emberek kezébe. Mert ezek az olajok nemcsak szépek vagy illatosak – ezek az olajok a családunk egészségéről szólnak. És mi felelősséget érzünk minden egyes palackért. A tisztaság igenis számít.
Laura: Két dolog is eszembe jutott. Az egyik, amit Becky is korábban megkérdezett: Hol tartunk ma az illóolajok hamisítása terén? Őszintén szólva, el tudom képzelni, hogy még titeket is megdöbbent, amit láttok – hogy milyen kreatívan próbálják elrejteni, amit el akarnak rejteni. És mivel a világon forgalmazott olajok többségét nem a doTERRA állítja elő, hanem különböző brókerek terítik szét, ők azok, akik ezeket a manipulált anyagokat sutyiban beépítik az olajokba. És a legtöbben, akik ezeket az olajokat forgalmazzák, soha nem is vennék észre ezeket a trükköket – egyszerűen nincs meg a technológia, nincs meg az az egymillió dolláros gép, amivel mindez kimutatható lenne. Ezért van az, hogy néha azt gondoljuk: ezek az emberek hazudnak. És tudjátok mit? Némelyikük tényleg hazudik. Pontosan tudják, hogy mit csinálnak. De vannak olyanok is, akik jóhiszeműek – csak épp nem hajlandók belenézni a motorháztető alá. Van egy barátnőm, aki elmesélte, hogy egy ismerőse elvitte a saját olajait független vizsgálatra. Azt kérdezte tőle: „Tudni akarod, mi van valójában az olajaidban?” És az illető azt felelte: „Nem, kösz, az én brókerem már letesztelte, biztos minden rendben.” Tagadta a valóságot. A vizsgálat pedig kimutatta: az olajai messze nem voltak tiszták. Ez az egyik oldal – hogy a hamisítás már elképesztő szintre lépett, és ha nincs megfelelő technológia, lehetetlen kiszűrni. A másik oldal pedig az, amit te is megemlítettél: Rendben van az, ha például az alfa-pinént ciprusból nyerem ki? Hisz növényből van, nem? Hát, nézd... ez nem így működik. Mert ha például a vetiver olajról beszélünk – ott nem öt fő komponensről van szó. Több mint ezer különböző molekulát tartalmaz. És ezek közül sokat még azonosítani sem tudott a tudomány. Például 60%-a olyan szeszkviterpén vegyület, amitől a vetiver az, ami: egy csodálatos „agyolaj”, amit annyira szeretünk. Az egyik kedves kollégánk, PJ Hanks, akit én is nagyon tisztelek, teljes szívvel az illóolajok kémiájának szentelte magát. És egyszer elmondott nekem valamit, amit szerintem a legtöbben nem értenek igazán, pedig nagyon fontos.
Azt mondta: „Tegyük fel, hogy egy olaj csak 1% seszkviterpént tartalmaz – mondhatnánk, hogy az semmi. De gondolj bele így: Olyan ez, mintha ott ülnél egy hatalmas előadáson, mondjuk 3500 emberrel – például a japán doTERRA konferencián. És egyszer csak belép a terembe Dr. Hill. Statisztikailag csak egy ember a sok közül – 1 a 3500-ból. De mégis: ő Dr. Hill. Az ő jelenléte megváltoztatja az egész teret.” Ez a szeszkviterpén. Ez a „titkos összetevő”, amit nem lehet számokkal megmagyarázni. És ha olyan olajat kapsz, amit csak öt fő összetevő alapján teszteltek le, akkor lehetséges, hogy hiányzik belőle Dr. Hill. Hiányzik az az összetevő, amitől igazán különleges lenne. Ezért olyan óriási a különbség: A hamis = hamis sokféle szinten. Mert nemcsak a „valódiság” hiányzik, hanem az a komplexitás, az a teljes „kémiai csokor”, amit csak a természet tud létrehozni. És amikor egy növényből, a maga teljességében nyered ki az olajat – akkor olyan dolgokat kapsz, amelyek túlmutatnak a tudományon is.
Valódi csodákat.
Emily: Igen, teljesen igazad van. Mi pontosan tudjuk, hogy mi van kint a piacon, mert a laborjaink folyamatosan tesztelik a világ minden tájáról származó illóolajokat – nemcsak a sajátjainkat, hanem azt is, amit mások kínálnak. És az eredmények alapján – amit mi nem szoktunk nyilvánosan közzétenni, mert nem célunk másokat „szégyenpadra” állítani vagy „csúnyának nevezni a babájukat” –
de a számok magukért beszélnek: A piacon található illóolajok 80%-a hamisított, manipulált vagy szennyezett valamilyen formában. És ez komoly gond. Mert így az olajok nemcsak hatástalanok lehetnek, hanem egyenesen veszélyesek is. Muszáj tudnod, hogy mi van a palackodban. Ez nem játék – az egészségedről van szó. De itt jön a másik oldal is, amit gyakran alábecsülünk: Tegyük fel, hogy nincs is benne semmi káros anyag, de mondjuk hiányzik belőle az a bizonyos „1%” – vagy akár csak töredék százalék – az a néhány apró komponens, amely szinergiában működik a többivel. Az eredmény máris nem ugyanaz. Egy olaj hatékonyságát nemcsak a fő összetevők határozzák meg, hanem az a teljes, összetett „vegyületrendszer”, amit a természet hoz létre. És ha ez a szinergia nincs meg, akkor a kérdés már nem az, hogy „veszélyes-e” – hanem az, hogy „elég jó-e”? Optimalizált hatásra vágysz – vagy csak egy gyenge utánzatra?
Mondok egy példát: A hátsó kertemben itt, Utah államban, nő levendula. Ez egy tiszta levendula, kétség nem fér hozzá. De mivel nem a mediterrán éghajlaton nő – nem kap sós tengeri levegőt, nem nő gazdag vulkanikus talajban – hiányozni fognak belőle azok az észterek, amelyek a levendula regeneráló, nyugtató, sejtszintű megújító hatásaiért felelősek. Tehát hiába „tiszta” – nem hozza ugyanazt a hatást. Nem fog ugyanúgy megnyugtatni, nem fogja ugyanúgy támogatni a sejtek megújulását, egyszerűen nem lesz ugyanaz az élmény. Ezért van, hogy nem elég a tisztaság. Kell hozzá még a hatóanyag-tartalom (potency) is, és kell hozzá a konzisztencia is – hogy minden egyes palackban újra és újra ugyanazt a megbízható minőséget kapd.
És ezt hogyan érjük el? Úgy, hogy világszintű beszerzési hálózatunk van. Közvetlenül a termelőktől szerezzük be az olajokat, nincs közvetítő. A beszerző csapatunk személyesen utazik el a forrásokhoz. Tudjuk, milyen mag kerül a földbe. Tudjuk, hogyan gondozzák a növényeket. Tudjuk, hogyan történik a desztilláció – minden egyes olaj esetében. Mert csak így lehet garantálni a lehető legmagasabb minőséget. Ez nagyon komoly munka, és sokan azt mondják:
„Ó, a mi minőségünk is olyan jó, mint a doTERRA-é.” Vagy: „Mi is ugyanattól a beszállítótól vesszük, mint a doTERRA.” De ez egyszerűen nem igaz. Mert nem a beszállító számít, hanem az, hogyan történik a termesztés, a gondozás, a feldolgozás és az elemzés – és kik azok, akik ezt irányítják és felelősséget vállalnak érte. A mi beszerzési hálózatunk kizárólagos. A beszállítóink 99%-a kizárólag a doTERRA-val dolgozik. Ez azt jelenti, hogy senki más nem kapja ugyanazokat az olajokat, mint mi – mert mi magunk alakítottuk ki ezeket a kapcsolatokat, és évek óta mi tartjuk fenn őket. Ez hatalmas befektetés. Drága, időigényes, logisztikailag bonyolult – de nekünk megéri. Mert tudjuk: ha valaki ezeket az olajokat a családja egészségére használja, akkor a lehető legjobb, legtisztább, leghatásosabb olajat kell kapnia. Ez nem alku tárgya.
Rebecca: És ez annyira fontos, mert ha körbejárjuk a világot, és illóolajokról beszélünk, gyakran halljuk azt: „Az illóolajokat nem szabad belsőleg használni – veszélyes.” Még jól képzett szakemberek is ezt mondják. És ennek oka van. Az ok pedig: az iparágban uralkodó korrupció. A szakemberek egyszerűen nem bízhatnak abban, hogy amit a kezedbe veszel, az valóban tiszta, valóban hatásos, és biztonságos is. Ezért vannak, akik eleve elutasítják az illóolajok belső használatát – nem azért, mert az elv hibás lenne, hanem mert a rendelkezésre álló termékek nem megbízhatóak. És ez szomorú, mert ez visszaveti az illóolajok valódi erejének megismerését. De ezért is kell egy olyan vállalat, mint a doTERRA, amely tényleg megteszi mindazt, amit mások nem – átláthatóság, kutatás, laborvizsgálatok, közvetlen beszerzés, edukáció – hogy az emberek végre újra megbízhassanak abban, amit a természet nyújtani tud.
Emily: Becky, te ezt különösen értékelni fogod a tudományos háttereddel, a PhD-dal, mert tudjuk: egy szennyezett, nem tiszta illóolajat belélegezni sokkal károsabb lehet, mint lenyelni. Sokan azt gondolják, hogy „csak illatolgatják” – például gyertyákat gyújtanak, vagy Glade-féle légfrissítő plugineket használnak otthon, a gyerekek mellett… De ezek szintetikus illatanyagok, és amit ezzel teszünk, az az, hogy megbontjuk az egész hormonrendszerünket. A limbikus agyunk közvetlenül reagál arra, amit belélegzünk. Ha toxikus anyagokat szívunk be, az zavaros jelzéseket küld az agyunknak, és kárt okoz a testünknek. A szervezetünknek több védekező mechanizmusa van a lenyelés esetére, mint a belélegzésre. Ezért mondjuk, hogy a belélegzés nem kevésbé veszélyes – épp ellenkezőleg. Mi a doTERRA-nál az FDA GRAS (Generally Recognized As Safe – Általánosan Biztonságosnak Elismert) listáját is figyelembe vesszük. Például a borsmenta ezen a listán szerepel, tehát elvileg étrend-kiegészítőként is használható. Sokan ebből azt a következtetést vonják le: „Akkor ez biztonságos.” De nem ez a lényeg. Ha a borsmentaolaj szintetikus, hamisított vagy szennyezett, akkor hiába mondja az FDA, hogy a „borsmenta” biztonságos,
ez az adott termék nem az. És ezzel óriási veszélynek tesszük ki magunkat, ha lenyeljük vagy a bőrünkre kenjük. Ezért van a doTERRA-nál a CPTG minősítés – Certified Pure Tested Grade. Ez azt jelenti, hogy minden egyes olajunk több mint 100 különböző laboratóriumi vizsgálaton megy keresztül, mielőtt eljut a fogyasztóhoz. Így tudhatod: ha a borsmentaolajat a bőrödre kened, belélegzed vagy lenyeled, az valóban segíteni fog. És teljes biztonsággal használhatod a babádon, az unokádon is. Ez az, ami nekem nyugalmat ad, amikor este lefekszem aludni. Tudom, hogy amit az emberek a kezükbe kapnak tőlünk, az nem csak hatásos – hanem tiszta, biztonságos, és valódi.
Laura: Ez elvezet minket egy nagyon fontos témához: a szabályozó szervek szerepéhez. Sokan azt hiszik, hogy valahol van egy „nagy hivatalos testület” – valahol „fent” – amelyik mindent figyel, mindent tesztel, mindent jóváhagy, és csak az kerülhet forgalomba, ami valóban biztonságos. De ez egyszerűen nem igaz. Talán az elmúlt pár év eseményei (járvány, élelmiszerbotrányok stb.) elkezdték ezt a téves illúziót feloldani, de még mindig nagyon sokan azt hiszik, hogy ha valami egy bolt polcán van, az „biztos jóvá van hagyva”. És ez az, ami miatt például a doTERRA készített fogyasztói felméréseket, amelyekből kiderült:
az emberek túlnyomó többsége úgy gondolja, hogy az összes illóolaj ugyanaz – ugyanolyan tiszta, ugyanolyan hatásos. De ez nem így van.
Emily: A valóság az, hogy az illóolajipar gyakorlatilag szabályozatlan. Ha egy cég ráírja a címkére, hogy „100% tiszta levendula”, azt senki nem ellenőrzi. Nem kell bizonyítania, hogy az valóban levendula. Nem kell semmit igazolnia. Nem létezik kötelező, egységes ipari szabályozás, amely ezt ellenőrizné. És még az FDA (az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet) is csak nagyon korlátozottan foglalkozik az illóolajokkal – csak akkor, ha étrend-kiegészítőként vagy gyógyszerként van regisztrálva. De a legtöbb olajat egyszerűen „kozmetikai termékként” vagy „illatosítóként” hozzák forgalomba, ami megkerüli a szigorúbb szabályozást. Ezért annyira fontos, hogy a doTERRA önszabályozó. Mi nem várjuk el, hogy egy kormányzati szerv megvédje a fogyasztót. Mi magunk védjük meg őket – laborvizsgálatokkal, átláthatósággal, szakértői csapattal, belső protokollokkal. És nem csak azért, mert ez jól hangzik marketing szempontból.
Hanem mert valódi felelősséget érzünk. Mi tudjuk, hogy családok használják ezeket az olajokat – babák, idősek, betegek. És mi úgy gondoljuk: ez elég ok arra, hogy minden csepp olaj valóban tiszta, valóban hatásos és valóban biztonságos legyen.
És igen, nincs olyan felügyeleti szerv, amely szabályozná az illóolajok minőségét.
Ez az, ami igazán ijesztő. Amikor 2008-ban megalapítottuk a doTERRA-t,
nekem már volt egy 10 éves tapasztalatom mint édesanya, aki nap mint nap használta az illóolajokat, és emellett vezetői szerepben dolgoztam egy illóolaj cégnél is. Így mélyen beleláttam az iparágba – tudtam, mi van valójában a palackokban. Akkoriban, 2008-ban, az illóolajok még szinte teljesen új fogalomnak számítottak. Volt egyetlen nagyobb cég, meg néhány apró, butik jellegű vállalkozás – de a piac gyakorlatilag még nem létezett.
És most nézzünk körül: 2024-et írunk, és már szinte minden utcasarkon lehet kapni illóolajat. Számtalan cég árulja – sokszor Amazonon, drogériákban, vagy bioboltokban. De ezt az érdeklődést a doTERRA indította el. Mi mutattuk meg a világnak, hogy milyen hatalmas ereje lehet a valóban tiszta, valóban hatásos illóolajoknak. Aztán jött ez az úgynevezett „halo-hatás” – vagyis hogy az emberek azt gondolták: „Ha a doTERRA olajai ilyen csodás eredményeket hoznak, akkor biztosan minden illóolaj jó. Akkor most már bárhol vehetek.” De ez nem így van. Ma már egyre többen kezdik felismerni az igazságot: nem minden illóolaj egyforma – sőt, a piacon lévők többsége valójában nem is illóolaj. És – ismétlem – nincs hivatalos szerv, nincs állami intézmény, ami ezt ellenőrizné. Igen, az FDA kiad egy listát azokról a növényekről, amelyek „általánosan biztonságosnak tekinthetők” (GRAS), de nem ellenőrzik, hogy a palackban ténylegesen az van-e, amit ráírtak. Nem vizsgálják, hogy tiszta-e. Nem tesztelik a hatóanyagokat. Ezért kellett valamit tennünk. Ezért építettük fel a saját laboratóriumainkat, saját szabványainkat. Nem vártunk másra. Mert ha mi nem védjük meg a családjainkat, akkor ki fogja? Az FDA és az FTC figyeli az állításainkat, vagyis azt ellenőrzik, hogy ne tegyünk betegségekre vonatkozó állításokat. Nagyon, nagyon szigorúan szabályozzák, hogy mit mondhatunk a termékeink hatásairól. Viszont azt, hogy mi van az üvegcsében, egyáltalán nem ellenőrzik. Miért? Bárcsak ellenőriznék. És mivel ezt senki nem csinálja, nem is létezett minőségi szabvány a világon. És a mai napig sincs.
A doTERRA ezért megalkotta a saját minőségi szabványát: a Tanúsítottan Tiszta, Tesztelt Minőséget, és mi magunkat a legmagasabb aranyszabványhoz mérjük. Valójában, ha megnézed például az NCNPR-t, amit a Mississippi Egyetem működtet, ők úgy ítélték meg, hogy a doTERRA képviseli az aranyszabványt. Teszteltek illóolajokat különböző márkáktól, és azzal tértek vissza, hogy: doTERRA, hogy lehet az, hogy ti minden esetben következetesen tiszták vagytok? Ezért együttműködésbe kezdtek velünk. Számos különféle tesztet végeztünk közösen, és teljesen le voltak nyűgözve attól, amit elértünk. Ezt óriási elismerésnek vesszük, hiszen gyakorlatilag olyanok, mint az FDA egyik szakértője. Ez a lehető legnagyobb elismerés számunkra a minőségünk szempontjából. És ezt az aranyszabvány minősítést más márkának nem adták meg, mert más márka nem tud következetesen tiszta lenni. Vannak kisebb, kézműves márkák, amelyeknél lehet tiszta olaj, de nem következetesen.
Lehet, hogy egyik hónapban tiszta a levendulaolajuk, de a következő hónapban már nem, ugye? Mert csak kis tételeket vásárolnak innen-onnan, és valójában nem is tudják pontosan, mi van náluk. Szóval amikor azt mondom, hogy a piac 80%-a hamisított, szennyezett vagy manipulált termék, az igaz. És abból a maradék 20%-ból a legtöbb a doTERRA-hoz tartozik, ugye? Az számít tisztának. Van egy kis rész azon kívül, ami még talán „tiszta”, de az megint csak nem következetesen az.
Rebecca: Hadd mondjak köszönetet a szívem mélyéből, mert az elmúlt 16 évben áldás volt számomra, hogy használhattam ezeket az illóolajokat a saját egészségem és a családom egészsége érdekében. Most, hogy már az unokákról is szó esett, még inkább áldottnak érezzük magunkat, mert te hű maradtál ehhez a küldetéshez. És muszáj megkérdeznem: miért éppen a közvetlen értékesítés (direkt értékesítés) modelljét választottad erre? Azt hiszem, tudom a választ, de szeretném tőled hallani. Miért éppen a direkt értékesítés a tökéletes modell egy ilyen tiszta és hatékony illóolaj márka terjesztésére?
Emily: Igen, tehát mi hárman ugyanabban az élethelyzetben vagyunk, ugye? Anyák vagyunk, és a gyermekeink már felnőnek. Az én legkisebb gyermekem most végzős a középiskolában. Egyéves volt, amikor elindítottuk a doTERRA-t. És most már abban az életszakaszban vagyunk, amikor „Mimik” vagyis nagymamák lettünk. Számomra ez teljes mértékben a bizalomról szól — a meggyőződésről. Amikor ránézek a kis unokáimra, és látom, hogy lefekvés előtt a Serenity, a Levendula vagy a Calmer után nyúlnak — mert mindegyiknek szüksége van rá, nélküle nem tudnak elaludni. Nekem ez azt jelenti, hogy biztos vagyok benne: valami igazán jót teszek a testükért. Tudom, hogy biztonságos. Tudom, hogy hasznukra válik. És ez mindennél fontosabb.
Szóval ha azt kérdezed, „Miért? Miért fontos a doTERRA?” — nekünk is van családunk. És az a biztonságérzet minden ebben a világban. Láttuk, hogy az elmúlt években a világunk a feje tetejére állt. És számomra megnyugvást az ad, hogy tudom: vannak eszközeim, amelyekhez nyúlhatok, hogy gondoskodhassak a családomról. És ahogy ezek a történetek, tapasztalatok gyűlnek bennünk, miközben használjuk az olajokat — teljesen természetes, hogy másokkal is meg akarjuk osztani őket. Amikor halljuk, hogy mások valamilyen egészségügyi kihívással küzdenek, vagy például nem tud elaludni a gyermekük éjszaka. Akkor ösztönösen azt kérdezzük: „Hé, próbáltad már ezt?” Vagy van egy erőteljes történetünk a tömjénnel kapcsolatban — és természetesen azt is szeretnénk megosztani másokkal. Amikor elindítottuk a doTERRA-t, mindössze öt tiszta olajjal kezdtünk. Borsmentával, Levendulával, Citrommal, Teafaolajjal… mondtam már a Levendulát? Melyiket hagytam ki? Borsmenta, Levendula, Tömjén — igen, ezek voltak az öt. Tudtuk, hogy ha csak ez az öt tiszta olaj van is a birtokunkban, az már elég. Ezekkel az öt olajjal is meg tudjuk változtatni az emberek életét. Akkor még nem volt kiválasztva, milyen modellt követünk majd az olajok terjesztésében, megosztásában. Csak azt tudtuk, hogy ezekre a különleges olajokra szükségünk van — saját magunknak is. És ahogy elindultunk, és elkezdtük másokkal is megosztani, ők kinyitották az üveget és fantasztikus élményekben volt részük. Azt kérték: „Eljönnétek hozzám? Megosztanátok másokkal is, mit tudnak ezek az illóolajok?” És ahogy ezt tettük, ahogy láttuk, hogy az emberek megosztják egymással, és az egészségük megváltozik — nos, ez olyasmi, amit nem lehet egy brosúrába belesűríteni. Ezt nem lehet egy óriásplakátra kitenni. Akkoriban még nem volt közösségi média — de még ma sem lehet igazán elmagyarázni, mit tud tenni érted a tömjén, csak a közösségi médián keresztül. Ez tényleg arról szól, hogy én megosztom veled a saját történetemet, te átéled a saját csodás élményed, és utána te is tovább akarod adni valakinek. Ezért döntöttünk úgy, hogy ezeket a Földből származó, rendkívül erőteljes ajándékokat az emberek erején keresztül osztjuk meg. És amit a legjobban szeretek ebben, az az, ami közben történt: hogy közösséget építettünk. Emeljük egymást, megosztjuk egymással az élményeinket, a történeteinket, és egyre több tudásra és bölcsességre teszünk szert. És ez — akárcsak az oktatás — a világ legnagyobb ereje, nem igaz? Ez adja meg nekünk a magabiztosságot anyaként, nagymamaként, emberként. Tudni akarjuk, mi a legjobb nekünk, és mi a legjobb a családunknak. Ezért vagyok annyira büszke az üzleti modellünkre. Ez a legszebb, ami csak lehet.
Rebecca: Én személy szerint nagyon szeretem azt a modellt, amit választottatok, mert úgy érzem, manapság rengeteg félrevezető információ kering a világban és úgy tűnik, hogy sokkal könnyebb megértést és bizalmat építeni azokkal az emberekkel, akiket ismerünk és akikben bízunk. Ezért az, hogy valódi tapasztalatokat tudunk megosztani, és nem kell csak kutatgatni meg átrágni magunkat azon a rengeteg félretájékoztatáson, ami létezik. Ez a modell tényleg nagyon jól működik. És muszáj megjegyeznem mentális egészség szempontjából is — ahogy te is mondtad — közösséget építeni: zseniális. Mert — ahogy te is jól tudod — mostanában rengeteg kutatás van a magányosságról és arról, hogy mennyire szükségük van az embereknek egymásra. A közösségi média és a technológia pedig eltávolította az embereket egymástól. Ezért egy olyan közvetlen értékesítési modell, amely különösen a nőknek kínál lehetőséget — bár persze sok férfi is árul doTERRA-t —, az a női vállalkozási lehetőség, ami adott azoknak a nőknek, akik otthon vannak a gyermekeikkel. Egyszerűen zseniális üzleti modell lett belőle. Úgyhogy még egyszer: köszönöm, köszönöm, köszönöm mindazt, amit a doTERRA-val létrehoztál.
Ha most ránéznél arra a hatalmas tapasztalatra, amit a közvetlen értékesítési iparágban szereztél. Hiszen ma már szakértő vagy az illóolajok területén, ennyi év tapasztalattal a hátad mögött. Van valami, amit nagyon szeretnél elmondani mindenkinek az illóolajiparról és a doTERRA-val szerzett tapasztalataidról — valami, amit mindenkinek tudnia kellene? Szóval mi az, amit minden egyes hallgatónak vagy nézőnek hallania kellene?
Emily: Rendben, Becky, ez egy igazán nagy kérdés. És ha csak egyetlen dolgot tanultam meg az elmúlt 30 évem során ezen a wellness-úton, akkor az az, hogy a saját egészségünkért nekünk kell felelősséget vállalnunk. Senki más nem fogja ezt megtenni helyettünk. Igaz? Nincs orvos a világon, aki jobban törődne a te egészségeddel, mint te magad. Senki nem ismeri úgy a testedet, mint te. Az illóolajok használata során azt tanultam meg, hogyan figyeljek arra, hogy mire van szüksége a testemnek az adott pillanatban. És imádom, hogy ezt megérezhetem — tudhatom: ma levendulára van szükségem? Vagy vadnarancsra? Esetleg tömjénre? És tudom, hogy bármin is megyek keresztül, a természethez fordulhatok — és az támogatni fog engem. Támogat fizikailag, mentálisan, érzelmileg — sőt, még lelkileg is. És ez óriási erő. Mert abban a világban, amiben ma élünk — mindazzal, aminek ki vagyunk téve. Az összes külső és belső stresszforrással. Felkészültnek kell lennünk. Ami azt jelenti, hogy tájékozottnak kell lennünk. Tudnunk kell, mit viszünk be és mit kenünk magunkra — hogy készen álljunk bármire. Ha megnézem, mennyit változott az egészségem — 34 éves voltam 2008-ban, amikor megalapítottuk a doTERRA-t, és most 51 vagyok. Biológiailag ma fiatalabb vagyok, mint akkor, 34 évesen. Erősebb vagyok. Élettel telibb. Ha egymás mellé tesszük a képeket — látszik. És imádom, hogy ezt magamért meg tudtam tenni. Mert szeretném élvezni az unokáimat 20, 30, 40, akár 50 év múlva is. És meg akarom őrizni az ehhez szükséges egészséget és erőt. Szerintem ezt mindannyian szeretnénk. Ismerd fel, mid van. Légy felhatalmazva. Ezt szeretem legjobban a doTERRA közösségben. Van melletted egy tanácsadó — egy wellness tanácsadó — aki végig vezet és tanít ezen a wellness-úton. Mert lépésről lépésre tanulunk. Nem úgy van, hogy egy reggel felkelsz, és máris tudod, mit kell csinálni. Nem, együtt tanulunk. Közösségben. Közösségben gyógyulhatunk. És ez valami csodálatos.
Laura: Eszembe juttattad — imádom a hawaii „ha” fogalmát, ami a lélegzetet jelenti, ugye? És ahogy mi, mint közvetlen értékesítők, olyan szépen beszéltünk róla — mi ezt a „ha”-t adjuk tovább, ugye? Mi a lélegzetet adjuk tovább. Életet lehelünk másokba. Amit nem lehet elérni egy polcról, igaz? Két üveg egymás mellett — egyik sem tudja elmondani: „Ilyen vagyok igazából.” Ezért vagyunk itt. Hogy ezt továbbadjuk. És ezzel a gondolattal — ha tudjuk, amit tudunk — hogy egy tömjénfa milyen elképesztő stressznek van kitéve, a szomáliai sivatagban, 50 fokos hőségben és mégis olyan mély, gazdag kémiát fejlesztett ki, amit most nekünk kínál fel, hogy mi is képesek legyünk elviselni a saját stresszeinket. Mi lehetünk az a „ha” a következő ember számára. Ezért olyan létfontosságú, hogy megosszuk a történeteinket, a tapasztalatainkat. Ez egy átadás — szinte olyan, mint egy népmese, ugye? Egy hagyomány. És ebben tudom, hogy mindkettőnk számára értékes dolog az, hiszen te is átéltél stresszes helyzeteket, Emily — bejárod a világot, vezetsz egy nagy céget, ott van a családod, mindez olyasmi, amivel valamilyen formában mindannyian tudunk azonosulni.
Szóval lehelj egy kis életet azok napi rutinjába, akik most velünk vannak. Mert ez az intuíció tényleg kialakul benned, ugye? Ez vagyok én. Ez az, amit teszek — a növényekhez és a természethez fordulok. Ez az én abszolút kapcsolatom — minden élethelyzetre megoldás. De ez egy olyan készség, amit az idő során fejlesztettünk ki — ez egyfajta művészet. Szóval ha valakihez szólsz, aki még új ebben, aki még nem érzi ezt a magabiztosságot nincs még meg bennük ez a „lélegzet” — belelehelnél egy kis életet ebbe az elképzelésbe? Oszd meg velünk, hogyan választasz. Melyek a legalapvetőbb, legfontosabb napi választásaid? Segíts nekik kialakítani ugyanezt az érzéket saját magukban.
Emily: Igen – abszolút… Nehéz számomra néhányra leszűkíteni, anélkül hogy elárasztanálak vele. Mert annyit használok belőlük.
Laura: Bocsánat, nem bírtam ki – amikor azt mondtad „leszűkíteni” (distill), rögtön az illóolajok jutottak eszembe, hiszen ez annyira „olajos” kifejezés!
Emily: Ez vagyok én. De kezdjük talán néhány alappal, ami igazán sokat segített az én egészségutamon. Reggel, amikor felkelek, az első dolgom, hogy mezítláb kimegyek a szabadba. A talpammal belelépek a fűbe — a földre. A földelés — tudományosan is bizonyított, milyen hatással van a test ritmusára, csak hogy segítse a testünket abban, hogy elvégezze, amit el kell. És közben használom a Balance illóolajat. Ez a mi földelő, egyensúlyba hozó keverékünk. A talpamra kenem, a nyakam hátsó részére, a tenyerembe is cseppentek, és belélegzem. És ez csodálatos — a testem szinte azt mondja: „Ahh, ott vagy!” Minden összeáll. A vadnarancs az egyik másik kedvencem, amit szívesen belélegzek. A kezdetektől az egyik kedvencem a doTERRA-nál — és a mai napig az. Reggel első dolgom, hogy bekapcsolom a diffúzoromat, vagy lehetsz saját magad „diffúzora” is — így, egyszerűen... És amit ez csinál — az az, hogy felébreszti az agyat. A vadnarancs magas limonéntartalmú — így megtisztítja a sejtreceptorokat, hogy megfelelően tudjanak kommunikálni. És rögtön egy boldog, magabiztos állapotba juttat: „Meg tudom csinálni.” Akármit is dob elém az élet — menni fog. Beszéltél a „ha”-ról, a lélegzetről — nos, van egy olajunk, amit épp így hívnak: Air. Vagy használhatsz eukaliptuszt, borsmentát — bármit, amiben van 1,8-cineol vagy mentol. Kend a mellkasodra, az orrod alá — megnyit, felszabadít. Értágítóként működik — segít, hogy könnyen, szabadon lélegezz. Oxigénnel látja el a sejteket — fantasztikus módja a nap indításának. A táplálékkiegészítés is nagyon fontos számomra. Az illóolajokon túl nagyon támaszkodom a Lifelong Vitality Pack-re. Meg kell adnod a testednek a mikrotápanyagokat, ha azt akarod, hogy az olajok hatékonyan működjenek. Mert ha tápanyaghiányos vagy, az olajok nem tudják a legjobb hatásukat kifejteni. És ott van még a MetaPWR Advantage — a tengeri kollagénünk. 70%-ban tripeptid — biohasznosuló, vagyis a tested valóban fel is tudja szívni. Nem úgy, mint a legtöbb kollagén a piacon — amit csak simán kiürít a szervezet. A miénket tényleg hasznosítja a test — és csodát tett a bőrömmel, a hajammal, a csontjaimmal. De az izomtömegem, a fókuszom és az energiaszintem szempontjából is elképesztően jó volt. Ezek a kiegészítők… rengeteg másról is beszélhetnék, amik szintén kulcsfontosságúak.
A PB Restore például — egyszerűen nélkülözhetetlen az egészséges mikrobiomhoz. Nemcsak a bélflórához, hanem a bőr, a száj — az egész szájüregi mikrobiom számára is. Nagyon-nagyon fontos. Teljesen odavagyok a tömjén, a rózsa és a Yarrow|Pom keverékért a bőrömre. A Salubelle is — jöhet belőlük minden! Az arcom egészére használom őket, a hidratálókrémemmel együtt. Önvédő és sejtmegújító hatásúak. És újra csak mondom — célunk, hogy „visszafelé öregedjünk”, igaz? Ezek tehát a legnagyobb kedvenceim közé tartoznak. A Serenity — este, lefekvés előtt. Mert ha nem alszol eleget és jól, akkor gyorsabban öregszel. És megemeled a kortizolszintedet. Hogy tudjuk ezt megelőzni? Ha a kortizolszinted magas, a tested nem termel más létfontosságú hormonokat. Ez megzavarja a haj növekedési ciklusát — hajhulláshoz vezet. Több faggyú termelődik — zsíros haj, zsíros bőr lesz az eredmény. De ha jól alszol, ezek a problémák egyszerűen eltűnnek. Termelődnek a boldogsághormonok, amikre szükséged van. Kevesebb apró ránc, jobb bőrrugalmasság. Az egész tested, minden szerved jobban működik. Szóval — Serenity. Imádom a Serenity stift-et, és az olajat a diffúzoromban. És az én „alvás-trióm” ez: Serenity kapszula, Copaiba kapszula, és az Adaptiv kapszula. Ez a három egyszerűen fantasztikus. Én olyan ember voltam, aki nem aludt jól — és ez kezdett rajtam nyomot hagyni, állandó utazás, a doTERRA, a családom gondozása. Ez teljesen megváltoztatta az életem. Szóval — kénytelen vagyok csak néhányra koncentrálni. Órákig beszélhetnénk az összes termékről, amit használok. De ezek tényleg a szívemhez legközelebb állók. És természetesen — ne feledkezzünk meg a Copaiba és tömjén olajokról sem, nyelv alá cseppentve. Ezek is fantasztikusak voltak számomra.
Rebecca: El kell mondanom, hogy szinte mindannyiunkban felgyullad a fény, amikor a termékhasználatról kezdünk beszélni. Mert egy dologban mindannyian egyetértünk: imádjuk a doTERRA termékeket. És ahogy te is mondtad, Emily, az évek múlásával én is ugyanazokat az előnyöket tapasztaltam meg, mint te. És azt mondanám, hogy a fogyasztóink számára — nagyon fontos dolgot említettél a nézőink és hallgatóink számára, hogy ma már mindenkinek tudatosnak kell lennie: az önállóság az egészségmegőrzésben elengedhetetlen. Az elmúlt négy év különösen rávilágított erre, látva, mi minden történt az egészségügy terén világszerte. Ha nem az elmúlt két évtizedben is — ez mindig is ott volt, csak most erősebben felszínre került. Ezért fontos, hogy ismerkedjünk meg a különböző protokollokkal, próbáljuk ki őket, és találjuk meg, mi az, ami a mi testünknek megfelelő. Szerezni tudást a közösségeinkben, hogy legyenek válaszaink — mindez létfontosságú. És Emily, te mutattál példát ezen az úton — mint elnök, most igazgatótanácsi elnök, és mint a cég egyik alapítója és az összes ezzel járó címmel együtt. De számomra az a leglenyűgözőbb, hogy valójában egy dologban ugyanolyan vagy, mint én, egy nő vagy, aki felnevelt gyerekeket, most már unokái vannak, szeretne jól érezni magát, és közben egy céget vezet. És mindezt ragyogóan csináltad. Szóval köszönöm — köszönjük mindazt, amit létrehoztál a doTERRA termékek használóinak ezrei számára. Meg kell említeni: ma már egy több milliárd dolláros vállalat vagytok. A világ legnagyobb illóolaj-beszállítója. A te víziód, az álmaid vezettek el egy olyan mozgalomhoz, ami az egész iparágat megváltoztatta. Rengeteg minden van, amit érdemes ünnepelni abból, amit elértél. De számomra a legszebb benned az emberi oldalad — ahogyan őszintén megosztottad velünk, mit csinálsz és hogyan. Remélem, hogy a nézőink és hallgatóink is felfigyelnek erre, és elkezdik használni ugyanezeket a protokollokat és megtapasztalják, hogyan működnek ezek náluk. Van esetleg még egy utolsó gondolatod, amit megosztanál velünk, a nézőkkel, hallgatókkal?
Emily: "Ahogyan ma bánsz a testeddel, az határozza meg a holnapi egészségedet." Sokan mondják: „Ó, nekem már túl késő…” — de soha nincs túl késő. Nagyon figyelj oda arra, mit mondasz magadnak, hogyan bánsz a testeddel, mit teszel magadért — mert mindez meghatározza, hogyan fogod magad érezni holnap, öt év múlva, tíz év múlva. És én izgatott vagyok attól a gondolattól, hogy amit ma teszek magamért, az meg fogja adni azt az életenergiát, amire tíz, húsz vagy harminc év múlva is vágyom. Szóval kezdd el ma. Mert megérdemled. Minden egyes ember megérdemli. És amit a testedért teszel, az önmagad felé is egy üzenet: hogy fontos vagy, hogy értékes vagy,
és hogy törődsz magaddal.
Laura: "Egyszerűen csodálatos meghívás volt ez – újra csak hálával telik meg a szívem." Olyan gyakran tapasztaljuk, hogy az emberek, amikor az egészségre, jólétre gondolnak, az első gondolatuk az, hogy „ó, ezt nem engedhetem meg magamnak”. Pedig amit most itt tanúsíthatunk, az az, hogy: egyszerűen nem engedheted meg magadnak, hogy ne tedd meg. Akár elfoglalt anyák vagyunk, nagymamák, vállalkozónők, közösségi szereplők – bármi legyen is a szerepünk a világban, mindannyian adni szeretnénk, jobbá szeretnénk tenni a környezetünket. De nem tudunk adni, ha mi magunk nem vagyunk jól.
És sajnos rengeteg ember nem érzi jól magát – fizikailag, mentálisan, lelkileg. Azok, akikkel már volt lehetőségünk találkozni, akik kipróbálták ezt az utat,
mindannyian velünk együtt állnának most itt, és azt mondanák: „Ezt nem lehet kihagyni. Ezt meg kell tapasztalnod.” Szóval a meghívásunk egyszerű: Próbáld ki.
Beckyhez hasonlóan én is ott tartok, hogy a biológiai korom visszafelé halad.
Én vagyok itt a legidősebb – 61 éves vagyok büszkén – és amikor visszatekintek az utamra, mint egészségügyi szakember, aki már több mint 30 éve dolgozik ezen a területen, el sem tudom képzelni az életemet a doTERRA nélkül. Én is szeretném megköszönni neked, Emily, a rendíthetetlen elhivatottságodat ehhez a küldetéshez. Azért, hogy soha nem engedtél a tisztaságból, és így ma már van kezünkben:
– valódi hatékonyság,
– teljes állandóság,
– és biztonság.
És így wellness tanácsadóként magabiztosan állhatunk ki, tudva, hogy amit az otthonunkban használunk, azt teljes bizalommal ajánlhatjuk másoknak is –
mert valódi eredményeket fognak tapasztalni. Sokszor még a saját elvárásaikat, sőt a képzeletüket is felülmúlja az, amit átélnek.
Emily: „Azt hiszem, igen – az illóolajok még mindig újra és újra lenyűgöznek.”
Kislányként nagyon hamar meguntam dolgokat. Soha nem vittem őket tökélyre – csak éppen elég jól megcsináltam, aztán már ugrottam is a következőre. Mindig valami újat akartam tanulni. De most, közel 30 év elteltével, az illóolajok még mindig lenyűgöznek. Olyan mélységek és összetettség van bennük, amit soha nem fogok teljesen megérteni – a szinergiáik, a vegyi összetevők, a testtel való kölcsönhatásuk… És most, ahogy a tudomány halad előre a farmakokinetika, az epigenetika területén, eljutunk olyan helyekre, ahová még senki nem merészkedett az illóolajokkal kapcsolatban. És mégis – amit még jobban szeretek – az a végtelen egyszerűségük. Nem kell tudnod semmit. Nem kell ismerned a kémiát, nem kell értened a tudományos hátteret.
Egyszerűen csak előveszed a kis üveget, kinyitod, használsz belőle egy cseppet, és érzed, ahogy a tested reagál. És számomra ez a kettősség – a mély tudomány és a teljes egyszerűség – ez az, ami miatt örökre rajongója maradok az illóolajoknak. Úgyhogy igen – minden egyes dolgot szeretek, amiről ma beszéltünk. És titeket, kedves hölgyeim, teljes szívemből szeretlek.
Rebecca: Köszönjük szépen, Emily, hogy ma velünk voltál, és még egyszer köszönjük mindazt, amit adtál az életünkbe – nemcsak barátként, hanem egy olyan mozgalom vezetőjeként, amely emberek millióinak életét változtatta meg világszerte. És neked, kedves nézőnk, hallgatónk, azt javasolnám, hogy azt az üzenetet vidd magaddal, amit Emily a leginkább a szívén viselt: hogy az öngondoskodás az egészséged terén valóságos dolog. És valószínűleg a legfontosabb dolog, amit saját magadért és a családodért tehetsz.
Köszönjük, hogy velünk tartottál az Experience Wellness Podcast mai epizódjában!
A honlap tartalma, illetve oldalainak bármilyen alkotóeleme (szöveg, kép, stb.) Komáromi Szabolcs engedélye nélkül nem használható fel.
Kérdésed van? Hívj! 70 433 6080
Termékbeszerzéshez (nagyker áron) keress meg: írj emailt, vagy messenger üzenetet!
Barátsággal:

Szabolcs
email: szabolcs.komaromi at gmail.com
Kérdésed van? Hívj! 70 433 6080
> > > Tartalomjegyzék a többi termékhez ezen az oldalon.
Hivatalos árlista itt nyílik külön ablakban.
Kövesd az Olajkertet Facebook-on, vagy iratkozz fel a blog email értesítőjére az oldal tetején, ha érdekel hasonló tartalom!