Miért sokkal erőteljesebb a citrom illóolaj, mint hinnéd?

Azt hiszed, ismered a citrom illóolajat? Gondold újra! Ez a citrusos csillag nemcsak hogy fantasztikusan illatozik. Képes eltávolítani makacs szennyeződéseket, felfrissíteni a környezeted, és segíteni a mindennapi rutinodban is. De mitől ilyen hatékony a citromolaj? Ebben a bejegyzésben a doTERRA két szakértője, Dr. Brannick Riggs és Lauren Busch elmagyarázzák a citrom illóolaj mögött rejlő tudományos hátteret, és megmutatják, miért nélkülözhetetlen minden otthonban.
Megtudhatod:
- Miért éppen Szicíliából, Olaszországból származik a citromolaj, és ez hogyan befolyásolja a kémiai összetételét?
- A titkos összetevők: limonén és béta-pinén – ezek szerepének magyarázata
- 3 zseniális módja a napi citromolaj használatnak (és amit semmiképp se tegyél vele!)
- És azt is megtudod, miért más citromolajat tenni a vízbe, mint citromlevet – savtartalom nélkül!
Mit szólnál hozzá, ha azt mondanám, hogy egyetlen csepp illóolaj képes feldobni a napodat, felfrissíteni a környezeted, sőt, még az életedet is egyszerűbbé teheti? Elég jól hangzik, igaz? Ez a citrom illóolaj, az egyik személyes kedvencem – és pont az a fajta természetes megoldás, amiből mindannyiunknak jól jönne egy kicsit több. Akár takarítasz, akár egy frissítő illatot keresel, vagy csak egy kis lendületet adnál a napodnak, ez az illóolaj minden helyzetben beválik. De mitől ilyen hatékony? Miért szeretik ennyien? És hogyan tudod beépíteni a saját életedbe? Ezekre a kérdésekre mind választ kapsz – sőt, még többre is. A mai részben két fantasztikus doTERRA-szakértő csatlakozik hozzánk: Dr. Brannick Riggs és Lauren Busch, akik megosztják velünk gondolataikat erről a citrusos sztárról.
"- Nagyon örülök, hogy itt lehetek, és hogy elindíthatjuk ezt a beszélgetést. El kell mesélnem az első élményemet a citromolajjal kapcsolatban – és utána jöhet a tudományos rész, ha neked is megfelel.
- Persze, csapjunk bele!
- Szóval, teljesen új volt számomra az illóolajok világa. Megvettem az első kis kezdőcsomagomat, és ott volt kirakva a konyhapultra. Próbáltam rávenni a férjemet, hogy ő is használja őket, de ő teljesen elutasító volt: „köszi, nem kérek belőle”. Aztán egyszer csak kapott egy – számára új – golfütőkészletet, és azt mondta: „Valami kéne, ami leszedné ezeket a régi matricákat.” És én meg rögtön rávágtam: „Citromolaj!” Kiment, és az egész golfütőkészletét végigdörzsölte citromolajjal. És azt mondta: „Igazad volt. Ez tényleg működik!” Én meg csak annyit mondtam: „Én inkább egészségügyi célokra gondoltam, de örülök, hogy az illatos golfütők meggyőztek téged.”
- Most már a ti golfütőitek a legjobb illatúak a pályán. Valószínűleg fantasztikus érzés volt.
- Az is volt! Na jó, akkor beszéljünk egy kicsit arról, hogy miért szereted annyira a citrom illóolajat. Mi a tudományos háttere? Miért érdemes a nézőinknek otthon tartani és napi szinten használni?
- Igen, én is imádom a citrom illóolajat. Annyi mindenre jó! De először szerintem fontos tisztázni, honnan is származik a citrom illóolaj. A citromhéjból nyerjük ki az olajat, igaz? És ez sokaknál félreértésre ad okot, mert az illóolajaink többségét gőzdesztillációval állítjuk elő de a citrom és más citrusfélék kémiai összetétele miatt nem lehet gőzzel desztillálni őket, mert a hő és a nyomás megváltoztatná a hatóanyagokat a gőzdesztilláció során a hő és a nyomás eltorzítja a természetes összetevőket. Ezért hidegen sajtoljuk a citromhéjat, hogy megőrizzük az eredeti, természetes kémiai összetételt és pontosan azt az összetételt kapjuk, amit a természet adott a citrom héjába.
- Ez segít elkerülni a savasságot is? Mert sokan panaszkodnak, hogy nem tudnak citromlevet tenni a vízükbe, mert túl érzékenyek a fogaik.
- A citromolaj vízben – igen, nincs benne savasság de ha citromlevet használsz rendszeresen, az hosszú távon károsíthatja a fogzománcot. Megmarja azt, ha túl gyakran teszed. Ezzel szemben a citrom illóolaj savtartalma messze nem olyan erős, mint a citromléé, amit a vízbe szoktak csavarni.
- Ez szuper – minden előny, aggályok nélkül!
- Igen, tényleg fantasztikus.
- Oké, rengetegféle citrusos olaj van, de a citrom az, amire azt mondjuk: mindenkinek ott kellene lennie otthon. Szóval beszélhetnénk egy kicsit a citrom illóolaj kémiai összetevőiről is? Hogy mik azok, amik ennyire hatékonnyá és sokoldalúvá teszik?
- A citrusos illóolajaink fő hatóanyaga a limonén. A limonén rendkívül erőteljes. Energetizál, javítja a hangulatot. Tisztító hatású – kívül is, belül is. Tehát külső felületekre és belső használatra is alkalmas. Szóval, a limonén az az összetevő, amihez leggyakrabban nyúlunk. Ami különlegessé teszi a citromot, hogy béta-pinént is tartalmaz. A béta-pinénről általában a fenyőfélék kapcsán szoktunk beszélni. De a citrom is tartalmaz béta-pinént, ami szintén tisztító hatású, különösen a felületeken. Szóval ha a citrom illóolajra gondolunk, ez a két fő összetevő jut eszünkbe: limonén és béta-pinén.
- És a fantasztikus feleséged, Julie – ő szokott barkácsolni vagy házi praktikákat készíteni citromolajjal? Mert bevallom, nehéz elképzelnem Dr. Brandon Riggs-et barkácsolás közben – de Julie, ő meg én, szerintem egy hullámhosszon vagyunk ebben.
- Én is csinálok néha ilyesmit, de tényleg nem sokat – igazad van. De igen, Julie nagyon szeret citromolajat vízzel összekeverni egy spricnis flakonban, és ezzel tisztítjuk a vágódeszkákat, konyhapultot – gyakorlatilag mindent. A citromolajat fapolírozáshoz is használjuk. Az egyik dolog, ami öregíti a fát, hogy idővel elveszíti a természetes olajait. Ezért, ha citromolajat használunk fapolírként, az segít megőrizni a fa egészségét, hosszabb ideig élettel telivé teszi.
- Imádom! Az egyik kedvenc „anyuka-trükköm”: a kicsik előszeretettel nyúlnak filcekhez vagy zsírkrétákhoz és nem épp oda firkálnak, ahová mi szeretnénk – olyan helyekre, amiket nem lenne szabad kiszínezni. És a citrom illóolaj már többször is megmentett minket – segített eltávolítani ezeket a firkákat olyan helyekről, amiket nem színezésre szántunk.
- Csak a múlt héten egy családi házikóban voltunk, a kislányunk szülinapját ünnepeltük és a feleségem mindig nagyon belead apait-anyait a szülinapokba, szóval az éjszaka közepén is még dekoráltunk, hogy reggel egy csodaszép környezet fogadja őt. Függő díszeket tettünk az ajtó fölé, amit matricával kellett rögzíteni. A gond az volt, hogy amikor két nap múlva leszedtük, a ragacsos rész ott maradt az ajtókereten. Szóval jött a citromolaj – fél üveg kellett hozzá, de végül lejött! Lemostuk, ledörzsöltük, és egész jól lejött. Szóval igen – működött!
- Tegyük fel, hogy napi szinten szeretnénk használni a citrom illóolajat – mik lennének három praktikus módjai ennek? Ha ez lenne az egyik fő citrusolaj, amihez nyúlnánk, milyen három felhasználási módot javasolnál?
- Első – és talán a leggyakoribb – a belső használat. Tudom, hogy már beszéltünk a tisztító hatásáról – és ezt még részletezzük is –, de az egyik fő forma, ha vízbe tesszük és megisszuk. Ez azért jó, mert támogatja az emésztőrendszert, a limonén segíti az immunrendszert, és méregtelenítő hatású is. Szóval naponta egy-két csepp citromolaj egy pohár vízbe – ez már sokat tehet. Nagyon fontos, hogy üveg vagy rozsdamentes acél pohárba/csutakba tegyük – ez kulcsfontosságú! Ugyanis – ahogyan a ragasztós anyagokat is oldja – a műanyagot is lebontja. Ezért erre nagyon kell figyelni – nem szeretnél lebomló műanyag palackból inni, és ezzel lenyelni a mikrorészecskéket.
- Igen, ez fontos figyelmeztetés!
- Második mód: tisztítószerként használni. Én nagyon szeretem ezt a használati módot – ahogy már korábban is említettem, Julie is csinál ilyen házi tisztító keveréket felületekre. Fapolírozóként is kiváló. Harmadik mód: külsőleg, azaz bőrön alkalmazva. De itt van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, ha bőrre kened a citromolajat.
- Például?
- Nos, minden citrusos olaj tartalmaz olyan anyagokat, amik fényérzékennyé tesznek a napfényre. Ez logikus is, ha belegondolsz, hogy ezek az olajok a héjból származnak. Mindannyian láttunk már öregedő citromot vagy narancsot a konyhapulton – ilyenkor a héj egyre vékonyabb lesz. Ez azért van, mert a limonén és a többi hatóanyag a héjba koncentrálódik, ahogy a gyümölcs érik. A limonén egyik feladata, hogy felerősítse a napsugárzást, ezzel gyorsítva az érési folyamatot. És ugyanezt teszi az emberi bőrrel is: fokozza az UV-sugárzás hatását – csak itt nem érik a gyümölcs, hanem a bőröd lesz piros, forró és érzékeny – vagyis egyszerűen leégsz.
- Tehát nem barnulásról beszélünk – ez fényérzékenység.
- Igen – szóval lehet bőrre kenni, de tudatosan kell használni. Legalább 12 órát érdemes várni a napozással, ha citromolajat kented magadra. Persze, ha csak a lakás és az autó között mozogsz, az nem gond. De ha kint leszel a kertben hosszabb ideig, tartsd számon, mikor kentél utoljára citromolajat magadra.
- Említetted, hogy a citrusolajaink napfényes helyeken nőnek. De konkrétan honnan származik a mi citrom illóolajunk?
- Hát igen, például citromolajat Dániából beszerezni nem sok értelme lenne, ugye? Egyszerűen nincs elég napsütés, és teljesen mások a körülmények. Ezért a mi citrom illóolajunk Szicíliából, Olaszországból származik. Ott rengeteg a napsütéses nap – tökéletes környezet a citrusfélék számára. Szóval Szicíliából jön az olaj. Helyi gazdákkal dolgozunk, nem nagy szervezetekkel, mert hiszünk abban, hogy a helyi termelőket kell támogatni. És mivel közvetlenül velük dolgozunk, lehetőségünk van segíteni őket abban, hogy fejleszthessék az életüket, hogy fejlesszék a gazdaságaikat, és hozzájáruljanak a világ gyógyításához – hiszen ez az, amiért mi dolgozunk. Így tehát a „palack mindkét oldalán” történik valami jó: a citromolaj nekünk segít, mi pedig a megvásárlásával a szicíliai termelőket támogatjuk. Így ezek a családi gazdaságok generációkon át fennmaradhatnak.
- Ez gyönyörű gondolat. És ha már szóba került: beszéljünk egy kicsit arról, hogy hol nőnek a különböző növények, különösen a citrom, amit mi használunk. Hogyan hat ez a növények kémiai összetételére? Mert ugye, ahogy mondtad, Szicíliában termeljük, és ott helyi közösségeket is támogatunk, de hogyan befolyásolja ez az olaj minőségét, ami végül a palackba kerül?
A klíma döntő: a vízmennyiség, a napsütéses órák száma, a talaj típusa – ezek mind megváltoztatják a növény kémiai összetételét. Ezért törekszünk arra, hogy az olajokat mindig onnan szerezzük be, ahol a növények a legjobban érzik magukat. Bizonyos növényeknek ideális éghajlatra van szükségük. Ezt mi is megtapasztaljuk otthon – például mi itt Utahban élünk. Van néhány növény, amit egyszerűen nem tudok elültetni a kertemben, mert nem nőnek meg itt. Amikor viszont Arizonában éltem, teljesen más növényeket tudtam a kertbe ültetni. Sőt, Arizonában citromfánk, narancsfánk és grapefruitfánk is volt. Mert Dél-Arizona ideális hely a citrusfélék termesztésére. Ha ezeket a fákat itt, Utahban ültetném el, állandóan elpusztulnának. Egyszerűen nem megfelelő hozzá az éghajlat. Ezért fontos az, hogy ismerjük és megértsük, milyen növény hol érzi jól magát – és ez a mi küldetésünk is: oktatni a termelőket, mit érdemes termeszteniük, hogy az adott éghajlaton mit tudnak hatékonyan termeszteni, és ezzel képessé tesszük őket arra, hogy hosszú távon fenntarthatóan működjenek.
- Ez a kémiai összetétel hatással van a testünkben zajló folyamatokra is. Ezért fontos, hogy megfelelő legyen a kémia és a közösség, ahogyan te is mondtad – a palack mindkét oldalán. És az is fontos, hogy tudjuk, mi történik, amikor ez az olaj a testünkbe kerül így megbízhatunk mindazokban a csodálatos tulajdonságokban, amiket a citromolaj nyújtani tud.
- Pontosan. És valóban, sokféle helyről lehet beszerezni citrom illóolajat, de különösen akkor, ha belsőleg szeretnéd használni, nagyon fontos az odafigyelés. Győződj meg arról, hogy tanúsított, tiszta, bevizsgált minőségű olaj legyen, hogy valóban jó minőségű legyen, és ne tartalmazzon káros anyagokat hanem pozitívan hasson rád – és ne negatívan.
- Nagyon szépen köszönjük, Dr. Riggs! Most már ti is látjátok, miért rajongunk a citrom illóolajért – és hogy miért érdemes minden otthonban ott lennie."
A citrom illóolaj valóban a természet egyik legnagyobb ajándéka legyen szó frissítő illatáról vagy számtalan gyakorlati felhasználásáról. Nem csoda, hogy rengeteg otthonban kedvencnek számít.

Kérdésed van? Hívj! 70 433 6080
Termékbeszerzéshez (nagyker áron) keress meg: írj emailt, vagy messenger üzenetet!
Barátsággal:

Szabolcs
email: szabolcs.komaromi at gmail.com
Kérdésed van? Hívj! 70 433 6080
> > > Tartalomjegyzék a többi termékhez ezen az oldalon.
Hivatalos árlista itt nyílik külön ablakban.
Kövesd az Olajkertet Facebook-on, vagy iratkozz fel a blog email értesítőjére az oldal tetején, ha érdekel hasonló tartalom!